گیلسونایت چیست

گیلسونیت یک نام مشترک برای گروهی از مواد معدنی قیر جامد به نام گراهیمیت با نام عمومی قیر طبیعی است. در زیر نمودار کلیه مواد قیر جامد طبقه بندی شده تا پایان قرن بیستم:

GILSONITE چیست?

اساساً ، گراهامیت یا گیلسونیت یک قیر جامد معدنی است که توسط زمین شناسان به عنوان ماده محلول در حلال های روغنی ، مانند CS2 ، TCE و CCL4 طبقه بندی می شود.

 

قیر جامد از جمله گیلسونیت بسته به نامهای محلی داده شده و صنعتی که عمده ترین مصرف کننده قیر طبیعی است با نامهای مختلفی در سراسر جهان می رود. در زیر مروری بر نامهای مختلفی که به قیر طبیعی داده شده است:

 

ایالات متحده: Gilsonite ، Uintaite یا Uinitite

کانادا: آلبریت

آمریکای لاتین: آسفالتیت یا آسفالتیتا

ترینیداد: دریاچه آسفالت

چین: سنگ قیر ، Pyrobitumen

خاورمیانه و هند: آسفالت طبیعی ، آسفالت

تمام نامهای فوق به یک محصول خاص بستگی دارد که بسته به ویژگی های ماده معدنی که از یک مبدا به دیگری متفاوت است ، می توان آن را طبقه بندی کرد.

 

گیلسونیت بسته به این مشخصات از کاربرد گسترده ای برخوردار است در حالی که دارای مزایای برتر برای بسیاری از مواد جایگزین (به عنوان مثال ذغال سنگ دریایی در ریخته گری) می باشد زیرا از روغن خام - برخلاف Pyrobitumens - سرچشمه می گیرد و بسیاری از اجزای معطر یا آلیفاتیک روغن خام در آن وجود دارد. ساختار مولکولی قیر طبیعی.

 

کلید کاربرد و بهره مندی از این ویژگی های برتر مبتنی بر دانستن شرایط ترکیب و فرمولاسیون محصول به عنوان ماده افزودنی / خام در هر کاربرد خاص از نفت حفاری و ریخته گری تا ظریف تر مانند جوهرها ، رنگها و لکه ها است.

قیمت ایران گیلسونیت:

قیمت گیلسونیت در ایران از مجموعه ای از عوامل و متغیرها تهیه شده است. مهمترین عوامل نرخ ارز بین المللی و تقاضای چین از ایران گیلسونیت است. به دلیل نرخ ارز ناپایدار به ارز ایران (IRR) ، قیمت های گیلسونیت که به دلار به مشتریان ارائه می شود ، مطابق نرخ ارز در حال تغییر هستند.

 

همچنین از آنجا که بازار اصلی قیر طبیعی ایران چین است و بیشترین سهم بازار از سفارشات چین است ، افزایش تقاضا در چین منجر به افزایش قیمت توسط کارگران معدن گیلسونیت در ایران می شود.

سایر عوامل مؤثر می تواند شرایط آب و هوایی باشد. از آنجا که بیشتر تولیدکنندگان Gilsonite از ایران شرکت های کوچک و کمبود سرمایه برای ذخیره سازی خود هستند ، در طول فصل باران ، بسیاری از این بنگاه های تجاری کوچک (یا حتی شخص) نمی توانند تدارکات مناسب را از معدن به بندر ترتیب دهند. با این حال از آنجا که شرکت های بزرگتر با انبوه مواد بخشی از بازار هستند ، از جمله Zista Gilsonite ، آنها به راحتی این کمبود را در فصول باران باران جایگزین می کنند که با وجود بد بودن آب و هوا در منطقه معدن ، قیمت FOB Gilsonite را در فاصله منطقی نگه می دارد.

 

قیمت نفت خام همچنین می تواند بر قیمت قیر طبیعی به طور غیرمستقیم تأثیر بگذارد ، زیرا گیلسونیت یک ماده اصلی افزودنی FLC (کنترل از دست دادن سیال) در لجن حفاری های مبتنی بر روغن است و کاهش تعداد دکل های فعال در سراسر جهان می تواند منجر به کاهش تقاضا برای گیلسونیت در این برنامه شود. در نتیجه رد قیمت توسط خریداران عمده Gilsonite به عنوان افزودنی FLC.

منبع:

https://zistagilsonite.com/gilsonite-price/